O NAS
Historia
Portal BT24 to praktyczne narzędzie udostępnione przez Spółkę MAZUMI, która we współpracy z Krajowym Instytutem Kontroli Biznesowej z Warszawy jako partnerem merytorycznym w ten sposób wspiera uczciwych przedsiębiorców. Naszym ambasadorem jest Paweł Cybulski – były Szef KAS i Wiceminister Finansów.
Portal BT24 spełnia wymagania Ministerstwa Finansów dotyczące Bezpiecznej Transakcji – szczegóły na www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja.
Przedsiębiorcy stają dziś w obliczu zmieniającego się zakresu ryzyka gospodarczego. To już nie tylko ryzyko ekonomiczne czy kontrahent zapłaci nam za sprzedany towar, wykonaną usługę lub czy dotrzyma warunków gwarancji, ale także ryzyko podatkowe związane z takim dostawcą kontrahentem i wspólna z nim (solidarna) odpowiedzialność za podatek VAT wobec Fiskusa.
Fiskus w art. 105 a ustawy o VAT zawarł przepisy o solidarnej odpowiedzialności podatnika z podmiotem (kontrahentem) dokonującym dostawy towarów.
Ta solidarna odpowiedzialność wchodzi w „grę” jeżeli w momencie dokonania tej dostawy podatnik wiedział lub miał uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że cała kwota podatku przypadająca na dokonaną na jego rzecz dostawę lub jej część NIE zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.
Kiedy podatnik powinien mieć takie uzasadnione obawy?
Wtedy kiedy okoliczności towarzyszące tej dostawie towarów lub warunki, na jakich została ona dokonana, odbiegały od okoliczności lub warunków zwykle występujących w obrocie tymi towarami.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rygorystycznie kontroluje i ocenia transakcje z udziałem podmiotów, które uczestniczą w obrocie towarami pochodzącymi z tzw. karuzel podatkowych lub dokonujących oszustwa podatkowego.
Przedmiotem kontroli KAS jest sprawdzanie autentyczności transakcji pomiędzy podmiotami i rzetelności faktur. W tym celu Fiskus sprawdza tzw. dobrą wiarę podatnika i należytą staranność kupiecką. Czy podatnik wiedział, że kontrahent jest uczestnikiem karuzeli podatkowej i czy mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, że kontrahent dopuszcza się nieprawidłowości w VAT.
Jednym ze sposobów przekonania funkcjonariuszy KAS jest wykazanie, że podatnik zweryfikował swojego kontrahenta i tym samym dołożył należytej staranności, a działania cechowała przy tym dobra wiara (nie działano jako wspólnik nieuczciwego kontrahenta).
Przedsiębiorcy, którzy chcą zachować należytą staranność wymaganą przez KAS i chcą uniknąć zarzutu świadomego udziału w tzw. oszustwie podatkowym lub tzw. karuzeli podatkowej powinni weryfikować swoich kontrahentów.
Raport Informacyjny o Firmie jest tego rodzaju dokumentem, a ponadto wypełnia oczekiwania kontrolujących z KAS, co do weryfikacji kontrahenta, a nade wszystko będzie zabezpieczać firmę przed posądzeniem o świadomy udział w transakcji stanowiącej oszustwo podatkowe VAT.
MAZUMI Sp. z o.o. zgodnie z referencjami Ministerstwa Finansów i Szefa KAS ogłoszonymi na stronie www.podatki.gov.pl/vat/bezpieczna-transakcja, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, co do odliczania podatku VAT w sposób pewny i niezagrożony, uruchomił Portal BT24.pl w celu wsparcia uczciwych przedsiębiorców w ograniczeniu ryzyka podatkowego związanego z kontrahentem.
Raport RIF z weryfikacji jest dokumentem technicznym zawierającym ustalenia na temat firmy kontrahenta, z którym współpracuje Twoja firma.
Ustalenia zawarte w Raporcie RIF pozwalają na wiarygodną identyfikację firmy kontrahenta zgodnie z założeniami i stanowiskiem kontrolerów KAS, dlatego możesz je użyć jako tzw. materiał dowodowy – w postępowaniu podatkowym lub innym.
RiF jest istotnym elementem udowodnienia, że Ty działając jako kupujący towar/usługę – dochowałeś należytej staranności oraz że działałeś w dobrej wierze podejmując współpracę z kontrahentem.
Raport Informacyjny o Firmie dostarcza funkcjonariuszom KAS kontrolującym dane przedsiębiorstwo dowodów, że:
- działano z należytą starannością, co zapewnia pewny zwrot podatku VAT,
- ograniczono ryzyko podatkowe związane z nieuczciwym kontrahentem,
- w ocenie sądów i TSUE weryfikacja kontrahenta i zebranie danych o firmie jak w Raporcie RIF przed transakcją handlową z kontrahentem wzmacnia prawo podatnika do odliczenia podatku VAT naliczonego i zawartego w fakturach zakupu towarów nawet w przypadku zakupu towaru/usługi od nieuczciwego kontrahenta, o którego nieuczciwości nie wiedziano, bo wykluczyły to dane techniczne zawarte w Raporcie RIF.
Weryfikacja kontrahenta w ramach serwisu BT24.pl jest elementem szerszego działania jakie opracował KIKB (www.kikb.pl), który ma na celu wsparcie przedsiębiorców poprzez ich ochronę przed wplątaniem ich lub uwikłaniem w oszustwo podatkowe, karuzelę podatkową i utratą prawa do odliczenia naliczonego VAT.
To szersze działanie, kryje się pod nazwą System Kontroli Biznesowej (SKB) i są to procedury dotyczące wewnętrznego nadzoru podatkowego, a są związane z odpowiednim dokumentowaniem transakcji gospodarczych i właśnie weryfikacją kontrahenta, celem ograniczenia ryzyka podatkowego.
Wdrożony w firmie SKB wspiera proces zakupów i sprzedaży, a tym samym zapewnienia autentyczności faktur VAT oraz rzetelności rozliczeń fiskalnych w firmie.
Jak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów, Bezpieczna Transakcja to Bezpieczna Firma.
Nasz serwis internetowy BT24.pl powstał zatem w celu ochrony legalnego biznesu, w celu udzielenia przedsiębiorcom realnego wsparcia uczciwym podatnikom w bezpiecznym odliczaniu podatku VAT.