Uwikłanie firm w karuzelę VAT

Media regularnie donoszą o udanych działaniach KAS i innych służb w różnych branżach.

Krajowa Administracja Skarbowa, a także inne służby powołane do zwalczania przestępczości, na bieżąco prowadzą działania, ukierunkowane na eliminację z rynku przedsiębiorców, działających z naruszeniem prawa. W szczególności koncentrują się na podmiotach, dokonujących wyłudzeń podatku VAT. Na bieżąco monitorowane są nowe obszary zainteresowania przestępców, a w ślad za tym analizowane zagrożenia w poszczególnych branżach. Wprowadzane są nowe rozwiązania prawne i operacyjne, takie jak objęcie wystawiania pustych faktur karami podobnymi, co w przypadku najcięższych przestępstw, systemy SENT i STIR, wreszcie regulacje JPK-VAT i inne. Wszystko to sprawia, że efektywność kontroli znacznie wzrosła, a co za tym idzie zagrożenie sankcją dla podmiotów, świadomie lub nieświadomie uwikłanych w karuzele vatowskie, znacznie większe.

Media regularnie donoszą o udanych działaniach KAS i innych służb, dokonujących zatrzymań nieuczciwych podmiotów, wyłudzających VAT w różnych branżach:

  1. www.tvp.info/51155811/kas-wykryla-karuzele-vat-owska-skarb-panstwa-odzyskal-ponad-50-mln
  2. www.petrolnet.pl/uderzenie-cba-w-mafie-paliwowa-2-osoby-zatrzymane/
  3. wiadomosci.onet.pl/warszawa/cba-rozbilo-najwieksza-grupe-wyludzajaca-vat-w-obrocie-elektronika/s031cdy
  4. www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/slaskie-9-osob-podejrzanych-o-wyludzanie-vat-w-fikcyjnym-obrocie-m-in-kawa-i-kremem-czekoladowym,231904.html
  5. next.gazeta.pl/next/7,151003,25481404,cbsp-rozbilo-gang-dawcow-kosztow-wystawili-kilka-tysiecy.html#e=RelRecImg2
  6. www.forbes.pl/prawo-i-podatki/zbrodnia-vat-owska-grozi-15-lub-nawet-25-lat-wiezienia/7shtdwy